30 Nisan 2024 Perşembe - ŞAHMERAN ŞAHMERAN
HaberTL.com

ŞAHMERAN

Harulnisa 19 Şubat 2018 1235 Yorum Yap

ŞAHMERAN

Hikayemiz Adana Tarsus dolaylarında geçer. 3 arkadaş gezerken bir kuyu görür içlerinden bir genci kuyuya salarlar daha sonrada şaka..

Hikayemiz Adana Tarsus dolaylarında geçer. 3 arkadaş gezerken bir kuyu görür içlerinden bir genci kuyuya salarlar daha sonrada şaka olsun diye bırakıp kaçarlar. Kuyuda kalan genç uğraşır didinir ama bir türlü çıkamaz. Oda ümidi tam keseceksen bir küçük ışık görür.

O tarafa doğru gider yürür yürür bir ot yığını gibi birşey görür onu kenara çeker ve gözlerine inanamaz kocaman bir yer altı dehlizi içinde ağaçlar çiçekler akan dereler bu adeta yer altı şehri gibidir. Gözünü gezdirmeye devam eder ve gördüğüne inanamaz. Bir taht ve tahtın üstünde üst tarafı insan altı yılan bir kadın görür. Yilan kadın ona gülümser. Buraya bu zamana kadar sağ olarak gelen bir insan oğlu olmadı der. Yilanların şahı olarak bilinen bu kadın Şahmeran dır. Gence çok iyi davranır yer misafir eder. Genç aradan bir hayli zaman geçince gitmek ister.Şahmeran buna izin vermez. Çünkü ŞAHMERAN a denmiştirki seni gören her kim olursa bu insan ölümüne sebep olacak. Fakat gencin ısrarlarına dayanamaz genç te bin yeminle yerini ve gördüğünü kimseye söylemeyeceğini söyler. Aradan epey zaman geçer Tarsus kiralı hastalanır ve herkez bir çözüm bulmaya çalışırken vezir ŞAHMERAN diye bir yılan olduğunu bunun eti kaynatılıp yenirse kıralın iyileşeceğini söyler ve ŞAHMERAN aranmaya başlanır. Genç bunu duyar ama söz vermiştir. Ama sunulan altınlar mücevherler genci cezb eder ve nefsine yenik düşer ve yerini söyler. ŞAHMERAN nın. ŞAHMERAN yakalanıp saraya getirilir. Üzgün ve kırgındır gence.Genç çok pişman olmuştur altınları mücevherleri istemez ama iş işten geçmiştir artık.

Sarayın bahçesine çıkarırlar ŞAHMERAN ı kesmek için ŞAHMERAN genci yanına çağırtır kulağına birşeyler söyler. Ve parçalanır ŞAHMERAN 3 kazanda kaynatılır eti.Genç öne çıkar vezirim 1. kazandaki eti siz için 2. kazandakini sultanım 3 .kazandakinide ben içeceğim der.Kötü vezir kabul eder nasıl olsa kendide içecek diye.

Gel gelelim bunu yapmasını gençten ŞAHMERAN niye istemiştir. 1. Kazandan içen ölür 2. Kandan içen şifa bulur 3. Kazandan içen ilim sahibi olacak demiştir gence ŞAHMERAN ölümden önce. Vezir içince oracıkta ölür kıral şifa bulur iyileşir. Genç oraları terk eder başka diyarlara gider pişmandır çünkü. Kırlarda gezerken çiçeklerin otların dile geldiğini duyar ben falanca hastalığa davayım diye genç bunları toplamaya ilaç yapmaya herkeze şifa bulmaya adar kendini ve LOKMAN HEKİM adını alır. ŞAHMERAN ın ona bahşettiği ilim budur çünkü 3. Kazandan yemesiyle elde ettiği.

Evet arkadaşlar insanlar bazen incitikleri kırdıkları şeylerden öyle fayda görürki bilemezler...

Bu gönderiye ifade bırak  
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar
Avatar Seç
Avatar Seçimi Yapın
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan habertl.com sorumlu tutulamaz.
Bu gönderi için henüz yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!..
Son Haberler
En Çok Okunan Haberler
Gönderiler