30 Nisan 2024 Perşembe - Satın alınan kurbana, daha sonra başkaları ortak edilebilir mi? Satın alınan kurbana, daha sonra başkaları ortak edilebilir mi?
HaberTL.com

Satın alınan kurbana, daha sonra başkaları ortak edilebilir mi?

06 Ağustos 2018 863 Yorum Yap

Satın alınan kurbana, daha sonra başkaları ortak edilebilir mi?

Satın alınan kurbana, daha sonra başkaları ortak edilebilir mi? işte kurban bayramıyla ilgili merak ettiklerimiz Hiç ş&uu..

Satın alınan kurbana, daha sonra başkaları ortak edilebilir mi? işte kurban bayramıyla ilgili merak ettiklerimiz

Hiç şüphesiz Kurban bayramı ile ilgili, kurban hazırlığıyla veya kurban sonrasıyla ilgili aklımıza takılan bir çok soru var. Bu bölümde aklınıza takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışacağız.

"Satın alınan kurbana, daha sonra başkaları ortak edilebilir mi?"

Buyukbas hayvanlar bir kisiden yedi kisiye kadar ortak olarak kurban edilebilir. Boyle bir hayvan, yedi kisiye kadar ortak olarak satin alinabilecegi gibi alindiktan sonra veya elde bulunan buyukbas hayvana yedi kisiyi gecmemek kaydiyla baskalari da ortak edilebilir (İbn Nuceym, el-Bahru'r-Râik, VIII, 198). Bunun icin butun ortaklarin razi olmasi gerekir (Fetâvây-i Hindiyye, Daru'l-Fikr, 1991, V, 305). Ebû Hanîfe'den bu konuda, aksi yonde bir gorus de rivayet edilmistir. Bu bakimdan ihtilaftan kurtulmak icin kurbanlik hayvan alinirken ortaklarin kesin olarak belirlenmesi daha iyi olur (Merginânî, el-Hidâye, IV, 72). Fikih kaynaklarinda, kurban kesmek kendisine vacip olmadigi halde kurbanlik icin buyukbas bir hayvan alan kimsenin ise daha sonra kendisine ortak kabul etmesinin caiz olmadigi, cunku vacip olmadigi halde kurbanlik satin almakla onu butunu ile kendine vacip hale getirmis oldugu ifade edilmistir (Kâsânî, Bedâiu's-sanâî, V, 72).

Bu gönderiye ifade bırak  
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar
Avatar Seç
Avatar Seçimi Yapın
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan habertl.com sorumlu tutulamaz.
Bu gönderi için henüz yorum yapılmamıştır.
İlk yorum yapan siz olun!..
Son Haberler
En Çok Okunan Haberler
Gönderiler